Tumma vaahtoinen ja hiilenmusta tuplastout on paahtunut ja samalla pehmeän kermainen pimeän vuodenajan kausiolut. Sen tuoksu on hennosti suklainen ja maku tasapainoisen täyteläinen ja luonteikas. Jälkimaku on katkerahko, öljymäinen ja pitkäkestoinen
Alkoholipitoisuus: 7,2 til-%
Suodatus: suodattamaton
Humalat: Magnum, East Kent Goldings, Fuggle
Maltaat: Pilsner, Abbey, Special B, Premium English Cara Malt, Carafa 2, Choco Malt
Väri (EBC): 75 (tumman ruskea)
Katkero (IBU): 50 (hyvin katkera)
Kantavierre: 19,5%
Panimoravintolan sydämessä on oluenteko: kupariset olutkattilat ja panimomestari. Omat vakio-oluet ja kausittain vaihtuvat tuotteet kypsyvät silmienne edessä. Panimomestarin työskentelyä voi seurata nautiskellen itse tuoreesta oluesta.
Bryggeri Helsinki tarjoaa puhtaista raaka-aineista alusta asti itse valmistettua ruokaa ja olutta. Uusia makuja kehitetään sesonkien mukaan. Ruoka saa Bryggerissä eri rooleja: oluttuopin seuraan sopii mutkaton baariruoka ja kiireettömään seurusteluun nautinnollinen menukokonaisuus suositusoluineen.